Skip to content

294 Summit Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 9, 1996

Property Information

Block13501
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-C-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,400
23%
Improvement Value:$751,300
77%
Total Assessment$979,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,877-0.6%
2024$22,014+40.1%
2023$15,714-0.4%
2022$15,773+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4995, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 0001