Skip to content

648 Montgomery St.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block13502
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-W
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
20%
Improvement Value:$764,100
80%
Total Assessment$951,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,317-0.6%
2024$12,394+40.1%
2023$8,848-0.4%
2022$8,881+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

DeedBook 9325, Page 140Recorded7/20/2018