Skip to content

282 Summit Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block13502
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,100
54%
Improvement Value:$222,900
46%
Total Assessment$487,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,875-0.6%
2024$10,943+40.1%
2023$7,811-0.4%
2022$7,841+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft1,482DeedBook 9849, Page 19Recorded9/18/2024

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 3702, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1895