Skip to content

327 York St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 26, 2002

Property Information

Block13902
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,719
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$703,000
46%
Improvement Value:$826,400
54%
Total Assessment$1,529,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,152-0.6%
2024$34,366+40.1%
2023$24,532-0.4%
2022$24,623+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5949, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1890