Skip to content

247 Barrow St.Jersey City, NJ 07302

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Feb 27, 1998

Property Information

Block13903
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-1U-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
63%
Improvement Value:$144,000
37%
Total Assessment$394,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,798-0.6%
2024$8,853+40.1%
2023$6,320-0.4%
2022$6,343+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5255, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 0001