Skip to content

69 Bright St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
May 16, 2022

Property Information

Block13904
Lot4
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
Description4S-B-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,069
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$463,900
82%
Total Assessment$563,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,592-0.6%
2024$12,671+40.1%
2023$9,045-0.4%
2022$9,079+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000
Sq Ft1,069DeedBook 9669, Page 551Recorded5/26/2022

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,069DeedBook 9168, Page 521Recorded12/30/2016

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,069DeedBook 8974, Page 249Recorded5/27/2014

Property Sale

Sale
$168,500
DeedBook 4952, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1887