Skip to content

69 Bright St.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Jun 2, 2009

Property Information

Block13904
Lot4
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
Description4S-B-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,069
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$524,400
84%
Total Assessment$624,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,943-0.6%
2024$14,030+40.1%
2023$10,015-0.4%
2022$10,053+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 8667, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1887