Skip to content

3588 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1870

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Mar 16, 2016

Property Information

Block1401
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,500
65%
Improvement Value:$104,700
35%
Total Assessment$299,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,681-0.6%
2024$6,723+40.1%
2023$4,799-0.4%
2022$4,817+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 9108, Page 887Recorded3/29/2016

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 7151, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1870