Skip to content

162 Congress St.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Nov 30, 1999

Property Information

Block1504
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,976
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
52%
Improvement Value:$208,600
48%
Total Assessment$436,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,749-0.6%
2024$9,810+40.1%
2023$7,003-0.4%
2022$7,029+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5536, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1915