Skip to content

38 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$152,500
Last Sale Date
Feb 24, 1991

Property Information

Block3804
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,007
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
51%
Improvement Value:$312,400
49%
Total Assessment$637,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,983-0.6%
2024$14,072+41.1%
2023$9,974-0.4%
2022$10,012+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 4377, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1900