Skip to content

182 Congress St.Jersey City, NJ 07307

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$4,900,000
Last Sale Date
Jul 18, 2022

Property Information

Block1402
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description4S-B-12U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
80%
Improvement Value:$135,000
20%
Total Assessment$675,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,073-0.6%
2024$15,167+40.1%
2023$10,827-0.4%
2022$10,868-24.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$4,900,000
DeedBook 9701, Page 672Recorded10/11/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,800,000

Property Built

Built

Year Built: 1910