Skip to content

3560 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1980

Last Sale Price
$1,080,000
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block1402
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2SF-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,838
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,900
32%
Improvement Value:$359,100
68%
Total Assessment$528,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,790-0.6%
2024$11,864+40.1%
2023$8,469-0.4%
2022$8,501+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,080,000

From:

To:

Sq Ft2,838DeedBook 9873, Page 384Recorded1/16/2025

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4670, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1980