Skip to content

463 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1970

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Nov 25, 2024

Property Information

Block2003
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,821
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
35%
Improvement Value:$337,100
65%
Total Assessment$522,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,658-0.6%
2024$11,732+40.1%
2023$8,374-0.4%
2022$8,406+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft2,821DeedBook 9863, Page 754Recorded11/27/2024

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,821DeedBook 9526, Page 624Recorded12/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1970