Skip to content

177 Congress St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 1860

Last Sale Price
$737,000
Last Sale Date
Nov 5, 2019

Property Information

Block1403
Lot10
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,706
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
19%
Improvement Value:$529,100
85%
Total Assessment$625,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,976-0.6%
2024$14,064+40.1%
2023$10,039-20.5%
2022$12,630+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$737,000

From:

To:

Sq Ft2,706DeedBook 9455, Page 937NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1860