Skip to content

193 Congress St.Jersey City, NJ 07307

Built 1820

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Apr 28, 2014

Property Information

Block1403
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage930
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,200
48%
Improvement Value:$181,100
52%
Total Assessment$348,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,778-0.6%
2024$7,826+40.1%
2023$5,587-0.4%
2022$5,608+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500

From:

To:

DeedBook 8971, Page 131Recorded5/7/2014

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 7414, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1820