Skip to content

183 Congress StJersey City, NJ 07307

Built 1965

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 11, 2023

Property Information

Block1403
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,296
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
40%
Improvement Value:$338,200
60%
Total Assessment$563,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,576-0.6%
2024$12,655+40.1%
2023$9,034-0.4%
2022$9,068+7.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft3,296DeedBook 9776, Page 910NU CodeUndivided interest (8)Recorded10/9/2023

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 3219, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1965