Skip to content

86 Paterson St.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Oct 17, 1986

Property Information

Block1405
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-CB6
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,292
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
53%
Improvement Value:$201,300
47%
Total Assessment$426,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,269-0.6%
2024$9,329+41.6%
2023$6,588-0.4%
2022$6,613+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 3635, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1905