Skip to content

99 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Aug 20, 2002

Property Information

Block2902
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,254
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
53%
Improvement Value:$217,200
47%
Total Assessment$462,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,321-0.6%
2024$10,386+40.1%
2023$7,414-0.4%
2022$7,441+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 6038, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1905