Skip to content

110 Paterson St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Date
Jul 31, 2000

Property Information

Block1405
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,734
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,800
51%
Improvement Value:$206,800
49%
Total Assessment$420,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,392-0.6%
2024$9,451+40.1%
2023$6,746-0.4%
2022$6,772+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5655, Page 204

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4543, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1900