Skip to content

225 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 10, 2016

Property Information

Block2605
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,500
56%
Improvement Value:$171,200
44%
Total Assessment$389,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,702-0.6%
2024$8,757+40.1%
2023$6,251-0.4%
2022$6,274+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 9158, Page 474Recorded11/16/2016

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8283, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1895