Skip to content

229 Montgomery St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 2005

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Mar 28, 2022

Property Information

Block14101
Lot10
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-BF-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage975
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$627,500
86%
Total Assessment$727,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,245-0.6%
2024$16,347+40.1%
2023$11,669-0.4%
2022$11,713+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000
Sq Ft975DeedBook 9662, Page 342Recorded4/29/2022

Property Sale

Sale
$749,000

From:

To:

Sq Ft975DeedBook 9296, Page 596Recorded4/9/2018

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft975DeedBook 9068, Page 934Recorded10/13/2015

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 8128, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 2005