Skip to content

24 Bright St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block14106
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,250
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$855,000
65%
Improvement Value:$461,100
35%
Total Assessment$1,316,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,389-0.6%
2024$29,573+40.1%
2023$21,110-0.4%
2022$21,189+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000
Sq Ft2,250DeedBook 9768, Page 298Recorded9/1/2023

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3419, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1880