Skip to content

289 Grove St.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$3,150,000
Last Sale Date
Mar 1, 2017

Property Information

Block12906
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,500
26%
Improvement Value:$1,127,900
74%
Total Assessment$1,526,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,085-0.6%
2024$34,298+40.1%
2023$24,483-0.4%
2022$24,575+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,150,000

From:

To:

DeedBook 9185, Page 275Recorded3/8/2017