Skip to content

259 Grove St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$430,500
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block14101
Lot23
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage658
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
28%
Improvement Value:$260,700
72%
Total Assessment$360,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,054-0.6%
2024$8,105+5.3%
2023$7,698-0.4%
2022$7,726+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,500
Sq Ft658DeedBook 9556, Page 211Recorded4/29/2021

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft675DeedBook 8935, Page 559Recorded9/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 1847