Skip to content

240 York St.Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block14101
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3.5S-B&F-3U-HG1
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,168
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$810,000
50%
Improvement Value:$805,300
50%
Total Assessment$1,615,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,070-0.6%
2024$36,296+40.1%
2023$25,909-0.4%
2022$26,006+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010