Skip to content

250 York St.(Unit C0204)Jersey City, NJ 07302

Built 1857

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 1, 2018

Property Information

Block14101
Lot33
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building ClassC0640
Description2/4S-B-D-16U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$381,800
79%
Total Assessment$481,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,759-0.6%
2024$10,826+40.1%
2023$7,728-0.4%
2022$7,757+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft640DeedBook 9341, Page 900Recorded9/20/2018

Property Sale

Sale
$478,000
DeedBook 9056, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1857