Skip to content

250 York St.(Unit C0304)Jersey City, NJ 07302

Built 1857

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
May 27, 2023

Property Information

Block14101
Lot33
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building ClassC0640
Description2/4S-B-D-16U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$455,300
82%
Total Assessment$555,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,400-0.6%
2024$12,478+40.1%
2023$8,907-0.4%
2022$8,940+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft640DeedBook 9757, Page 252Recorded7/6/2023

Property Sale

Sale
$589,000

From:

To:

Sq Ft640DeedBook 9258, Page 445Recorded11/29/2017

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 8714, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1857