Skip to content

254 Grove St.(Block 14103 Lot 1)Jersey City, NJ 07302

Built 1872
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block14103
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings4

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$28,732-0.4%
2022$28,840+4.5%
2021$27,586-2.3%
2020$28,233+98.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 5294, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1872