Skip to content

221.5 York StreetJersey City, NJ 07302

Built 1842

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2000

Property Information

Block14103
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$703,000
67%
Improvement Value:$348,000
33%
Total Assessment$1,051,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,469-0.6%
2024$23,616+20.1%
2023$19,665-0.4%
2022$19,739+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1842