Skip to content

278 Grand St.Jersey City, NJ 07302

Last Sale Price
$2,580,000
Last Sale Date
Sep 17, 2024

Property Information

Block14105
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description4S-F-D
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
24%
Improvement Value:$1,241,100
76%
Total Assessment$1,641,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,214+109.8%
2024$10,112+1160.8%
2023$802-0.4%
2022$805+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,580,000
DeedBook 9849, Page 963Recorded9/24/2024

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 9585, Page 52Recorded7/27/2021

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 8980, Page 418

Property Sale

Sale
$373,000
DeedBook 7041, Page 109