Skip to content

235 Grove St.Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Oct 6, 1986

Property Information

Block14106
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,925
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$691,200
51%
Improvement Value:$658,800
49%
Total Assessment$1,350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,146-0.6%
2024$30,335+40.1%
2023$21,654-0.4%
2022$21,735+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3626, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1870