Skip to content

277 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1860

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Oct 18, 1983

Property Information

Block11213
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$613,300
47%
Improvement Value:$686,700
53%
Total Assessment$1,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,029-0.6%
2024$29,211+40.1%
2023$20,852-0.4%
2022$20,930+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3392, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1860