Skip to content

10 Bright St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block14106
Lot31
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-3U-CONDO
Dwellings4
ZoningC-4
Sq Footage1,077
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
30%
Improvement Value:$577,400
72%
Total Assessment$799,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,857-0.6%
2024$17,969
Property History

Property Sale

Sale
$980,000
DeedBook 9688, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1880