Skip to content

141 Sussex St.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
Mar 27, 2025

Property Information

Block14203
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage1,628
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$916,800
68%
Improvement Value:$424,000
32%
Total Assessment$1,340,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,940-0.6%
2024$30,128+40.1%
2023$21,506-0.4%
2022$21,587+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,475,000
Sq Ft1,628DeedBook 9892, Page 141Recorded4/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900