Skip to content

209 Warren St.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Jan 25, 2017

Property Information

Block14203
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B&F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$878,800
54%
Improvement Value:$746,200
46%
Total Assessment$1,625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,286-0.6%
2024$36,514+20.0%
2023$30,423-0.4%
2022$30,537+43.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000

From:

To:

DeedBook 9179, Page 628Recorded2/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1887