Skip to content

203 Warren St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1882

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Apr 27, 2021

Property Information

Block14203
Lot20
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-3U-COND
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,820
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$565,000
85%
Total Assessment$665,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,849-15.7%
2024$17,612+40.1%
2023$12,572+2.9%
2022$12,217+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000
Sq Ft3,820DeedBook 9567, Page 279Recorded5/27/2021

Property Sale

Sale
$739,000
DeedBook 9235, Page 564

Property Built

Built

Year Built: 1882