Skip to content

210 Van Vorst St.(Block 14203 Lot 33)Jersey City, NJ 07302

Other Exempt

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 6, 2013

Property Information

Block14203
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$15,668+2.5%
2013$15,284
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 8950, Page 807Recorded12/27/2013

Property Sale

Sale
$292,500

From:

To:

DeedBook 8946, Page 531Recorded12/4/2013

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 5174, Page 20