Skip to content

138 Essex St.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 2015

Owner
---
Last Sale Price
$722,500
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block14204
Lot13
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description4S-B&F-4U-CONDO
Dwellings4
ZoningR-1
Sq Footage768
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$614,200
86%
Total Assessment$714,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,948-0.6%
2024$16,048+40.1%
2023$11,456-0.4%
2022$11,499+40.9%
Property History

Property Sale

Sale
$722,500
Sq Ft768DeedBook 9524, Page 753Recorded12/8/2020

Property Sale

Sale
$722,500
DeedBook 9524, Page 753

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 9025, Page 784Recorded3/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015