Skip to content

264 Ninth Street(Unit C0401)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 28, 2013

Property Information

Block8605
Lot1
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building ClassC0730
Description5S-B-86U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage730
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
19%
Improvement Value:$419,100
81%
Total Assessment$519,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,592-0.6%
2024$11,664+40.1%
2023$8,326-0.4%
2022$8,358+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 8944, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1900