Skip to content

128 Sussex St.(Unit C0005)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Mar 18, 2014

Property Information

Block14202
Lot23
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building ClassC0742
Description4S-B-C1-6U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage742
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$334,600
77%
Total Assessment$434,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,705-0.6%
2024$9,765+40.1%
2023$6,971-0.4%
2022$6,997+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft742DeedBook 8969, Page 528Recorded4/24/2014

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 3587, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1900