Skip to content

70 Morris St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 2004

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Aug 22, 2014

Property Information

Block14402
Lot16
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description3S-B-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,251
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
12%
Improvement Value:$734,200
88%
Total Assessment$834,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,628-0.6%
2024$18,744+40.1%
2023$13,381-0.4%
2022$13,431+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

Sq Ft1,251DeedBook 8999, Page 14Recorded10/7/2014

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 7434, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 2004