Skip to content

187 Warren St.(Unit C0404)Jersey City, NJ 07302

Built 2004

Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Jun 7, 2019

Property Information

Block14204
Lot8
QualifierC0404
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-B-2C-32U-43P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,587
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,400
8%
Improvement Value:$1,127,900
92%
Total Assessment$1,227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,406+1127.0%
2024$2,234+40.1%
2023$1,594-0.4%
2022$1,600+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,125,000

From:

To:

DeedBook 9409, Page 144Recorded6/13/2019

Property Sale

Sale
$1,125,000
DeedBook 9409, Page 144

Property Sale

Sale
$555,775
DeedBook 7402, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 2004