Skip to content

308 Varick St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,515,000
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block12809
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,200
50%
Improvement Value:$674,400
50%
Total Assessment$1,339,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,913-0.6%
2024$30,101+40.1%
2023$21,487-0.4%
2022$21,568+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,515,000
Sq Ft2,496DeedBook 9562, Page 333Recorded5/17/2021

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 9019, Page 325

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft2,448DeedBook 9019, Page 328Recorded1/23/2015

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 5874, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1890