Skip to content

102 York St.Jersey City, NJ 07302

Built 2015
Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Dec 21, 2012

Property Information

Block14301
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page143

Building Details

Building Class---
Description8S-B-RC-C-8U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$627,300
32%
Improvement Value:$1,354,900
68%
Total Assessment$1,982,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,263-0.6%
2024$44,540+40.1%
2023$31,794-0.4%
2022$31,913+230.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 8887, Page 516