Skip to content

213 Washington St.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2015

Property Information

Block14401
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description5S-B-C-8U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$616,500
27%
Improvement Value:$1,683,500
73%
Total Assessment$2,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,359-0.6%
2024$51,681+34.3%
2023$38,496-0.4%
2022$38,640-15.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$31,300,000
DeedBook 7908, Page 170