Skip to content

95 Montgomery St.Jersey City, NJ 07302

Built 1870
Commercial

Last Sale Price
$10,750,000
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block14301
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page143

Building Details

Building Class---
Description6S-BT-B-2C-18U
Dwellings---
ZoningC-4
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,272,000
17%
Improvement Value:$6,413,500
83%
Total Assessment$7,685,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$171,617-0.6%
2024$172,693+40.1%
2023$123,275-0.4%
2022$123,737+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$10,750,000

From:

To:

DeedBook 9369, Page 483Recorded1/2/2019

Property Sale

Sale
$2,450,000
DeedBook 8818, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1870