Skip to content

253 Washington St.(Unit C0303)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Nov 16, 2018

Property Information

Block14301
Lot8
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page143

Building Details

Building Class---
Description8S-1C-20U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage813
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
17%
Improvement Value:$488,500
83%
Total Assessment$588,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,141-0.6%
2024$13,224+40.1%
2023$9,440-0.4%
2022$9,475+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft813DeedBook 9367, Page 671Recorded12/21/2018

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 8742, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 2010