Skip to content

105 Greene St.(Unit C1406)Jersey City, NJ 07302

Built 2007
Vacant Land

Last Sale Price
$855,000
Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block14302
Lot4
QualifierC1406
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page143

Building Details

Building Class---
Description19S-115U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,101
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$56,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,271-0.6%
2024$1,279+40.1%
2023$913-0.4%
2022$916+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$855,000

From:

To:

Sq Ft1,101DeedBook 9099, Page 169Recorded2/12/2016

Property Sale

Sale
$592,500
DeedBook 8873, Page 58

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 8562, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 2007