Skip to content

105 Greene St.(Unit C8001)Jersey City, NJ 07302

Built 2007
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$7,000
Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block14302
Lot4
QualifierC8001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page143

Building Details

Building Class---
Description19S-115U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,060
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$217,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,866-0.6%
2024$4,896+40.1%
2023$3,495-0.4%
2022$3,508+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$7,000
Sq Ft4,060DeedBook 9788, Page 889Recorded12/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 2007