Skip to content

214 Warren St.Jersey City, NJ 07302

Built 0001
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$4,350,000
Last Sale Date
Apr 21, 2025

Property Information

Block14401
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description5S-B-A-10U-H
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$900,000
36%
Improvement Value:$1,600,000
64%
Total Assessment$2,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,825-7.7%
2024$60,478+40.1%
2023$43,172-0.4%
2022$43,333+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 0001